Vytauto Didžiojo a. 3, LT-39143 Pasvalys
Steigėjas

Asmeninėmis istorijomis paremtas spektaklis-paskaita “Mongolija” NEMOKAMAI

Kodėl žmonės, turintys Dauno sindromą vis dar gyvena tarsi atskiruose „getuose“, juos sutikę sutrinkame, o vaikams liepiame nežiūrėti, nes negalime atsakyti į jų klausimus, kodėl tas žmogus yra „kitoks“? Apie tai – asmeninėmis patirtimis paremtame Dariaus Gumausko spektaklyje „Mongolija“.
„MONGOLIJA“ – tai asmeninėmis istorijomis paremtas spektaklis, kuris šmaikščiai pasakoja apie žmonių su Dauno sindromu gyvenimą mūsų visuomenėje, kitoniškumą ir jo poveikį draugystei.
Spektaklio „Mongolija“ premjera įvyko 2020 metų gruodį. Jame vaidmenis sukūrė spektaklio režisierius Darius Gumauskas ir jaunosios kartos aktorius Andrius Alešiūnas. Abu aktoriai Dauno sindromą pažįsta iš labai arti: D. Gumauskas augina dukrą su šiuo sindromu, o A. Alešiūnas užaugo su jį turinčiu broliu dvyniu. Spektaklio antrojoje dalyje prisijungiantis genetikos profesorius A. Utkus daugelį metų nagrinėja Dauno sindromą.
Dariui Gumauskui 2020 m. už jautrų patirties atskleidimą bei socialinio-edukacinio projekto „Mongolija“ sukūrimą įteiktas Boriso Dauguviečio auskaras.

Visuomenė paprastai nemato tokių žmonių – tai vienas pagrindinių dirgiklių, paskatinusių kelti klausimą „kodėl?“. Kodėl žmonės su Dauno sindromu gyvena atskiruose „getuose“ arba uždaryti butuose nuo vaikystės iki pat senatvės? Kodėl gatvėje sutikę Dauno ar kitą sindromą turintį žmogų dažniausiai sutrinkame, o vaikams liepiame nežiūrėti į juos, nes negalime atsakyti į jų klausimą, kodėl tas žmogus „kažkoks kitoks“?

Pasak menininkų, valstybinė integracija vis dar yra formali. Tikroji integracija prasideda nuo mūsų – sveikųjų gebėjimo bendrauti ir priimti neįgaliuosius kaip įprastą visuomenės dalį.

„Valstybinė neįgaliųjų integracijos strategija numato neįgaliųjų integravimą į visuomenę. Mes manome, kad dažnu atveju tai turėtų būti priešingas procesas, kai sveikieji yra mokomi nebijoti bendrauti, būti empatiškais ir supratingais. Teatras veikia kaip saugi forma, kur neišeinant iš savo socialinio burbulo, sujungiami neįgaliųjų ir spektaklio žiūrovų pasauliai“, – pasakoja spektaklio „Mongolija“ kūrybinė komanda.

Profesorius Algirdas Utkus apie spektaklį – „Spektaklio žiūrovai išsineša žinių apie supratimą ir apie empatiją ne tik žmonėms su šiuo sindromu, bet apskritai visiems. Dauno sindromas gali būti kaip modelis kalbėtis apie empatiją plačiąja prasme. Turintieji jį yra gero būdo, linkę bendrauti, meilūs, tad tas empatinis poveikis, manau, jaučiasi per visą spektaklį. Žiūrovai išeina ne tik sužinoję daugiau apie Dauno sindromą, bet ir ugdydami savyje bendras žmogiškąsias savybes.”
Kūrybinė komanda :
Profesorius Algirdas Utkus
Anita Gumauskaitė
Vytautas Alešiūnas
Eitvydas Doškus
Gabrielė Ivanauskaitė
Stefanija Jokštytė
Vytautas Leistrumas
Bartė Liagaitė
Virginija Mačionytė
Edita Martinavičiūtė
Renata Mikailionytė
Visvaldas Morkevičius
Vytautas Narbutas
Mindaugas Repšys
Dovilė Šarutytė
Marek Voida
Vaidina
Darius Gumauskas
Andrius Alešiūnas
Prodiuseris: Darbininkai
Kooprodiuseris: Oskaro Koršunovo teatras
Projekto sukūrimą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė

Date

2024-01-16
Expired!

Time

18:00 - 19:30
Pasvalio kultūros centro Didžioji salė

Vieta

Pasvalio kultūros centro Didžioji salė
QR Code